Yüz – Boyun Germe

Yüz-Boyun Germe

Yaşlılık etkisiyle veya cilt yapısındaki değişiklikler sonucu yanakların sarkması, yüzde kırışıklıklar oluşması ve olukların derinleşmesi yaşlılık belirtileri olarak değerlendirilir ve bu değişikliklerin düzeltilebilmesi amacıyla yüz germe ameliyatı yapılır. Eğer ihtiyaç var ise eş zamanlı olarak kaş kaldırma, göz kapağı estetiği, boyun germe vb. operasyonların eklenmesi yüzün bir uyum içerisinde görünmesini sağlar. Birkaç çeşit yüz germe operasyonu vardır, bunların cilt kesi yerleri aynıdır fakat çalışılan anatomik planlar farklıdır. Hangi tekniğin seçileceği hastanın ihtiyaç ve beklentilerine göre belirlenir.

Yüz germe ameliyatlarında cilt kesileri saçlı deri, kulak arkası ve kulak ile yanağın tam birleşim yerinde yapılarak, izlerin gizlenmesi ve bakıldığında fark edilmemesi sağlanır. Fazladan bir cilt kesisi yapılmasına gerek kalmadan boyun germe işlemi de aynı zamanda gerçekleştirilebilir. Böylelikle boyundaki sarkıklıklar ve kırışıklıklar da düzeltilmiş olur. Aynı zamanda eğer çene altında sarkıklık ve gıdı oluşmuş ise bu problem de düzeltilerek diri bir yüz ve boyun görünümü elde edilmiş olur.

 

Uygun vakalarda endoskopik olarak da yüz germe operasyonu yapılabilir. Boyun germe operasyonlarında kas onarımı ve cilt gerginleştirilmesi yapılırken ihtiyaç var ise çene altı bölgesine liposuction yapılarak sarkıklık ve gıdı oluşumuna neden olan yağ birikimleri giderilebilir.