PRP

PRP

YENİ BİR BİYOTERAPİ YÖNTEMİ OLAN PRP

     PRP, Platelet Rich Plazma kelimelerinin baş harflerini alarak oluşan, trombosit yönünden zenginleştirilmiş plazma anlamına gelen bir tedavi yöntemidir. Kan damarlarının içindeki iyileştirici hücrelerin yetersiz olduğu durumlarında kullanılmaktadır. Son yıllarda yeni bir gençleştirme tekniği olarak geliştirilen PRP, kök hücre tedavisi olarak da bilinmektedir.

PRP NEDİR?

PRP yöntemi, cilt yenileme, kırışıklık, saç dökülmesi, yara ve sivilce izlerinin tedavisi için, kişinin kendi kanından elde edilen serumun küçük iğneler yardımı ile yine kendisine verilmesidir. Önemli olan; kişiden alınan kanın bozulmadan, proteinler çökmeden ve pıhtılaşmadan bölgeye verilmesidir.

PRP HANGİ BÖLGELERE YAPILMAKTADIR?

Saç dökülmesi olan saçlı deriye, yüzde; boyun, dekolte bölgesine, üst kol, karın ve diz bölgelerine yapılmaktadır.

PRP, yani plateletten zengin plazma tedavisinde, insanların vücudunda görülen çatlaklar, sarkmalar ve izlerin giderilmesinde başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Kişi kendi kanı ile estetik yönden daha fazla iyileşme sağlayacaktır. Bu uygulama tecrübeli eller tarafından yapıldığında ise, daha fazla fayda sağlayacaktır.

PRP YÖNTEMİ NASIL UYGULANIR?

Hastadan alınan kanın içindeki beyaz ve kırmızı kan hücreleri 8 dakika boyunca 3000 devirde ayrıştırılarak, elde edilen serum, küçük miktarlarda tekrar kişinin kendisine enjekte edilerek uygulanır. Ayrıca kişinin kanından ayrıştırılan plateletler, çok ince olan iğnelerle deri içine enjekte edilerek, o bölgede hasar varmış etkisi yaratarak, oradaki büyüme faktörlerinin salgılanmasını ve iyileştirici bir rol oynamasını sağlar. Yani iyileştirici özelliği bulunan beyaz kan hücreleri denilen trombositlerin verilmesidir. Böylece hedefte olan dokunun tamiri hızlı ve güçlü bir şekilde başlayarak daha çabuk sonuçlanır. PRP yönteminde elde edilen serumdaki plateletlerin kandaki yoğunluğu normalden 2 ila 4 kat daha fazladır.

PRP UYGULAMASINDA AĞRI OLUR MU?

Uygulama sırasında kullanılan ince iğneler, hastalar tarafından hafif olarak hissedilmektedir. Ciltte az bir sıcaklık, hafif bir yanma ve gerilme hissi duyulabilmektedir.

PRP GÜVENLİ MİDİR?

Hastanın kendi kanı olduğundan hastalık ya da mikrop bulaşma riski yoktur. Kan dış ortamda başka malzemelerle temas etmediğinden, herhangi bir alerji durumu da söz konusu olmamaktadır. Kısacası PRP uygulaması son derece güvenli bir yöntemdir.

     PRP, hem mevcut olan durumu korumak, hem de tedavi amaçlı olarak yapılmaktadır. Doktorlar uygulama yapılmaya başladığında, etkilerinin sürekli olması için, 8-10 ayda 1 seans işlem yapılmasını önermektedirler. İlaç yerine kişinin kendi kanının verilmesi ile bazı hastalıkların iyileştirilmesi ve cildin gençleştirilmesi mümkün olmaktadır. Böylece PRP tedavisinde, çevresel veya genetik faktörlerden dolayı yavaşlayan hücre yenilenmesinin önüne geçilmiş olunur.