Mezoterapi Uygulaması

Mezoterapi Uygulamaları

Mezoterapi, çok ince ve kısa iğne uçları kullanılarak vitamin, mineral, enzim, amino asit ve ilaçların orta deri tabakasına verilmesidir. Halen tüm dünyada yaygın olarak kullanılan bu uygulama birçok bölgede kullanılmaktadır. Eskiden olduğu gibi ağrılı ve kanlı yapılmamaktadır.

MEZOTERAPİ UYGULAMASI NEDİR?

Mezoterapi birçok vitamin ve minerallerin çok düşük miktarlarda karıştırılarak, iğneler yardımı ile cildin orta tabakasına enjekte edilmesidir. Bu yararlı maddenin cilde verilmesi ile kollajen ve elastin üretiminin artması için cilt uyarılarak ciltte bir yenilenme meydana getirilir.

MEZOTERAPİ NASIL UYGULANMAKTADIR?

Önce cilt temizlenerek, bölgesel anestezi kremi kullanılarak bölge uyuşturulur. Hazırlanan karışım çok çok ince uçlu iğnelerle cilt içine verilerek, derinin alt tabakasına kadar inmesi sağlanır.

MEZOTERAPİNİN KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

Ciltte esneklik kaybı ve sarkma olanlarda, soluk ve mat cildi olanlar, güneşe bağlı oluşan hasarlarda, yüzeysel kırışıklıklarda, cildin yaşlanmasını engellemede, yara, yanık ve sivilce izlerinde, saç dökülmesinde, selülit tedavisinde ve bölgesel yağlanmada kullanılmaktadır.

Mezoterapide uygulanacak tedavinin yerine göre ilaç karışımının çeşidi ve miktarı değişebilmektedir. Mezoterapi uygulamaları kullanıldığı yerler bakımından geniş bir alana sahiptir. Günümüzde yüz, selülit ve bölgesel zayıflama bölgelerinde daha çok kullanılmaktadır. Mezoterapi 1 ile 4 hafta arasında, ortalama 4 ile 6 seansta uygulanmaktadır. Ayrıca 3 ila 6 ayda bir de tekrarı yapılmalıdır.

MEZOTERAPİ UYGULAMASININ YAN ETKİLERİ VAR MIDIR?

Mezoterapinin yan etkileri yoktur. Sadece işlemden sonra bölgede kısa süreli morluklar oluşabilir. Nadir olsa da alerji ya da enfeksiyonlara neden olabilir.

Mezoterapi hamile ve emziren bayanlara, yapılacak yerdeki enfeksiyonu olanlara, alerjisi olanlara, kanserli hastalara ve kan pıhtılaşma bozukluğu olanlara yapılmamaktadır. Mezoterapi uygulamalarında ilaç kas içine verilirken düşük dozlarla verilmelidir. Bu kasa zarar vermeyi önler. Mezoterapi sıvısı hazırlanırken, mutlaka belli bir sırada ilaç karşımı yapılmalıdır. Bu uygulamanın öncesinde ve sonrasında aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmaması gerekmektedir. Mezoterapi uygulamasından sonra kişilerin sıcak banyo yapması ve dar giysiler giymemesi önerilmektedir. Mezoterapi en çok saçta, yüzde, zayıflamada ve selülit tedavisinde etkili olmaktadır. Bu uygulama hangi bölgeye yapılırsa yapılsın, temelinde sağlıklı olarak hastanın bünyesine uygun olarak yapılmasıdır.