Meme Küçültme Estetiği

Meme Küçültme Estetiği

Meme küçültme ameliyatlarında kullanılan tüm tekniklerde meme ucu (nipple) ve çevresindeki koyu alanın (areola) beslenmesini sağlayabilmek için pedikül olarak adlandırılan bir doku bloğu hazırlanır ve ona göre tekni adını alır (vertikal mammoplasti, superomedial, medial ve inferior mammoplasti).

Meme küçültme ameliyatlarında mutlaka iz kalır. Klasik ters “T” tekniklerinde areola (meme ucu çevresindeki koyu alan) çevresinden başlayıp aşağıya doğru inen ve memenin altındaki doğal kıvrımdan her iki yana uzanan, hem dikey hem de yatay kolları olan ters “T” seklinde bir iz kalır. Vertikal ameliyat sonrasında ise iz ters “T” şeklinde değil, sadece “I” seklinde düz bir dikey çizgi olarak kalır. Ter T veya I iz olması meme büyüklüğüne bağlıdır.

Eğer hastanın yara iyileşmesi normal ise başarılı bir meme büyütme ameliyatı sonrasında kalacak iz yok denecek kadar azdır, zaten bir süre sonra da solmaktadır. Bu ameliyatlarda süt üreten bezler ve sütü meme ucuna taşıyacak kanallar mutlaka etkilenecektir fakat etkilenmenin boyutu ve kalıcı olup olmayacağı tercih edilen teknikle doğrudan ilişkilidir.

Meme başı duyusundaki etkilenme derecesi de aynı şekilde teknikle ilişkili olarak değişecektir. Bazı meme küçültme ameliyat tekniklerinde meme ucu duyusu tamamen kaybolmakta, bazılarında ise hiç değişmemektedir.

Meme küçültme ameliyatları sadece estetik amaçla değil, aynı zamanda sağlık amacıyla da yapılabilir. Büyük memeler kişinin psikolojisini etkilerse yada bel ve boyun ağrısı, meme altında pişik ve cilt enfeksiyonları, yatarken nefes almada zorluk, yürürken çabuk yorulma gibi sıkıntılara neden oluyor ise meme küçültme ameliyatları zaten bu sıkıntılardan kurtulmak için gereklidir. Meme küçültme operasyonu geçiren bayanlarda kanser gelişme riski, küçültme operasyonu geçirmeyenlere oranla %40 civarında azalmaktadır.

Meme ve areola asimetrileri hem küçültme, hem büyütme, hem de dikleştirme operasyonlarında simetrik hale getirilir. Eş zamanlı olarak meme sarkıklıkları da düzeltilir. Eğer meme büyüklüğü normal ama sarkıklık mevcut ise büyüklük değiştirilmeden sadece meme dikleştirme ameliyatı uygulanır.