Meme Büyütme Estetiği

Meme Büyütme Estetiği

Meme büyütme ameliyatları hastanın kendi dokusu ile (yağ enjeksiyonu) yapılabilir ancak sıklıkla meme protezleri kullanılarak yapılabilir. Estetik olarak sonuçların uzun süreli olması için meme protezi ile meme büyütme ameliyatlarını tercih etmekteyim.

MEME PROTEZİ İLE MEME BÜYÜTME ESTETİĞİ TEKNİĞİ

Meme büyütme (protez) ameliyatları, meme areolasının (meme başı çevresindeki koyu renkli kısım) alt kenarından, memenin alt kıvrımından, koltuk altından, nadiren de göbekten yapılan kesilerden biri seçilerek uygulanır. Meme protezi, ya kası üstü ya da kas altına konulabilir. Her tekniğin farklı avantaj ve dezavantajları vardır. En çok kullandığım kesi meme alt kıvrımından girilerek yapılan meme büyütme tekniğidir.

Eğer hastanın kendi meme dokusu yeterli ise kas üstüne, eğer meme dokusu yeterli değilse kas altına protez konulabilir ama bu tamamen hasta ve cerrahın birlikte karar vereceği bir konudur. En çok kullanılan protez türü içi silikon jel dolu meme protezleridir, çünkü bu protezlerin sonuçları diğerlerine göre daha iyidir ve şekil olarak yuvarlak (round) veya anatomik (damla şekilli) olabilir. Meme protezlerinin (özellikle kas altına konulduğunda), süt verme işlevi ve hamilelik üzerine negatif etkileri söz konusu değildir. Meme büyütme (protez) ameliyatlarında genel olarak his duyusunun etkilenmesi beklenmez. Meme büyütme işleminde kullanılan silikona bağlı meme kanseri geliştiğini gösteren herhangi bir kanıt bulunamadığı gibi son yapılan çalışmalarda meme protezi olan bayanlarda meme kanserinin, meme protezi olmayanlara kıyasla yaklaşık % 30 daha az görüldüğü ortaya konulmuştur.