Liposuction

Liposuction

Vücut hatlarını (Body contouring) düzeltmek amacıyla yapılan operasyonlar liposuction liposhaping, liposculpturing, lipofilling vb. olarak adlandırılır. Liposuction vakum yardımıyla deri altındaki yağ dokusu hücrelerinin emilerek vücuttan uzaklaştırılması, estetik bir görüntü elde edilirken zayıflama sağlanması işlemidir. Ayni zamanda ciltte selülit görünümü var ise giderilir. Kadınlarda yapısal olarak bacak, basen, karnın alt kısmı ve bel bölgesinde (armut şekli), erkeklerde ise karın ve belin üst kısımlarında (elma şekli) yağ birikimi olur.

LİPOSUCTİON TEKNİKLERİ

Günümüzde kullanılan tumescent tekniklerde liposuctiondan önce birtakım ilaçlar içeren sıvı operasyon uygulanacak alanlara verildiği için morarma, kan kaybı vb. gibi hastanın sağlığını ve ameliyat sonrası konforunu bozacak komplikasyonlar oldukça azdır. Uygulanım şekli olarak da ultrason yardımlı, güçlendirilmiş kanülle liposuction, lazer yardımlı (deneme aşamasında), kimyasal liposuction (deneme aşamasında) gibi farklı teknikler de vardır.

Bu operasyonların esas amacı vücuda sekil ve simetri vermektir dolayısıyla uygun adaylar sadece kilolu hastalar değildir; aksine, zayıf kişiler de çok küçük bölgesel yağ birikimi nedeniyle orantısız olabilmektedirler.

Bu amaçla; basık ve geniş görünümlü kalçalar daha dar, daha kalkık ve çıkıntılı bir görünüme getirilebilir, bacak ve basen bölgesi düzeltilerek bacak daha düzgün ve olduğundan daha uzunmuş gibi gösterilebilir. Diz bölgesine yönelik girişimlerle bacağın çarpık görünümü düzeltilebilir. Karın bölgesindeki fazlalıklar giderilerek düz bir karın elde edilebilir. Bel oluğu olmayan bayanlarda göğüs-bel-basen oranı bozulduğundan vücut düz bir şekilde inmektedir, bu kişilere bel kavsi yapılarak oldukça güzel bir bel görünümü elde edilebilir. Böylece kişi, vücuda tamamen oturan veya göbeği açıkta bırakan giysileri, düşük belli pantolonları güzel bir şekilde taşıyabilir. Sırtta sütyenin altından taşan yağ fazlalıkları da alınarak güzel bir sırt elde edilebilir. Ayrıca çene ve boyun bölgesine yapılan yağ aldırma işlemi ile boyun daha genç ve daha uzunmuş gibi gösterilebilir, gidi bölgesindeki fazlalık alınabilir.