EGZERSİZ, KARIN YAĞLARINIZDAN KURTULMAK İÇİN YETERSİZ KALIYORSA…

Yazar: Dr. Muba Clinics

Hastalar hamilelik, doğum, aşırı kilo alıp verme ve yaşlanmaya bağlı sebeplerle karında aşırı sarkma, şekil bozuklukları, aşırı yağlanma şikayetleri ile estetik cerrahiye başvuruyor. Özellikle karın bölgesindeki aşırı yağlar maalesef egzersiz ile ortadan kaldırılamıyor. Bu durumda tek çare olarak abdominal ameliyat yani karın düzleştirme ameliyatı ile karın bölgesindeki fazla yağ ve sarkan derinin alınması gerekiyor. Bu ameliyat sırasında hem karın germe ameliyatı hem de liposuction işleminin de yapılması gerekebilir.

EN SIK KİMLER YAPTIRIYOR?

Karın germe ameliyatı en sık aşırı kilo veren, birden fazla doğum yapan ya da başka sebeplerden aşırı sarkma oluşmuş kişilere yapılıyor. Karın germe ameliyatının yapılabilmesi için hastanın ameliyat olmaya engel teşkil eden başka bir rahatsızlığının bulunmaması gerekiyor. Ayrıca tekrar çocuk sahibi olmayı düşünen annelerin de bu ameliyatı doğumdan sonraya bırakmalarıda daha doğru olur.

KARIN GERDİRME AMELİYATI GEREKLİ Mİ?

Sarkık karın, kişilerin yaşam kalitesini hem fiziksel hem estetik hem de psikolojik açıdan olumsuz etkilemektedir. Karın bölgesindeki yağlanmalar kişilerde hareket zorluğuna neden olabilir. Kıyafet seçimi ve kullanımı da günlük yaşamı zorlaştıran, kişilerin mutsuz olmasına neden olan sorunlara neden olabilir. Bu açılardan bakıldığında gerekli bir ameliyattır. Ancak sadece kilo vermek amacıyla karın gerdirme operasyonu yapılmaz. Eğer karında sarkma yoksa hastaların öncelikle diyet, spor ve yağ aldırma yani liposuction gibi teknikler tavsiye edilir. Bu işlemlerden sonra eğer karında sarkma oluştuysa o zaman bu ameliyatın düşünülmesi gerekir.

AMELİYAT HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Ameliyat öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gerekenleri ise şöyle sıralıyor Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mbaraka Ahmed Ljohiy: “Karın gerdirme ameliyatı genel anesteziyle yapılır. Ameliyat yaklaşık 2 saat sürebilir. Hastanın 1-2 gün hastanede kalması gerekebilir. Dikiş izleri genellikle bikini seviyesinin altında olur. İyileştikçe daha da belirsiz hale gelir. Ameliyattan sonra ise birkaç gün hafif bir ağrı olabilir. Ağrı kesici kullanılması yeterlidir. Kas ve dokuları güçlendirip desteklemek için ameliyattan sonra korse giyilmesi ve ortalama 3-4 hafta kadar kullanılması gerekebilir.”

LİPOSUCTİON (YAĞ ALDIRMA)

Vücudumuzda çeşitli sebeplerden dolayı bölgesel aşırı yağ birikimleri olabilir. Bazen spor ve diyete rağmen bu bölgesel yağlar inatçı davranır. Böyle durumlarda yağlardan kurtulmak ve vücut şekillendirmeye yardımcı olmak için başvurduğumuz en sık ve en iyi cerrahi yöntem liposuction’dır.

Kişiden kişiye göre değişmekle beraber vücutta yağ birikimleri en fazla karın, bacak, kalça, kol, gıdı ve basende olur. Bununla bağlantılı olarak bu bölgeler liposuconı da en sık uyguladığımız bölgelerdir.,

Liposucon ameliyatı genel veya lokal anestezi altında yapılabilir. Ameliyatın süresi liposucon uygulanacak bölge sayısına göre değişir. Ameliyatın nasıl uygulandığından kısaca bahsetmek gerekirse; liposucon yapılacak bölgeye küçük bir delik açılır, bu delikten yağ tabakasına özel bir sıvı verilir. Bu sıvı yağların çözülmesini sağlar ve sonrasında parçalanan yağlar özel kanüller sayesinde negaf basınçla çekilir. Ameliyat sonrasında kalıcı bir iz görülmez.

Liposucon da diğer estek ameliyatlar gibi 18 yaş üzerindeki kişilere ve deri elaskiye iyi olan hastalara uygulanabilir. Şunu unutmamalı ki liposucon bir kilo verme ameliyatı değildir! Bu ameliyat sadece bölgesel yağların alınması ve vücut şekillendirme amacıyla yapılır.

Hastalar liposucon ameliyatından çok kısa bir süre sonra iyileşir ve günlük sosyal hayatlarına geri dönerler. Bu ameliyatın güzel bir yanı değişikliklerin ameliyattan hemen sonra görülebilmesidir. Fakat ideal vücut şeklinin oturması için 1-3 ay süreye ihyaç duyulur. Bu süre içerisinde de hasta tarandan dikkat edilmesi gereken bir konu var, o da korse giyilmesi. İlk iki hafta günde 24 saat, sonraki iki hafta boyunca da günde 12 saat hastanın korse giymesini isyoruz ki iyileşme süreci sorunsuz tamamlansın.

Liposucon ameliyatından sonra hastada tekrar bölgesel yağlanma olabilir. Bundan dolayı hastaları ameliyat sonrasında aşırı kilo almamaları konusunda uyarıyoruz.

Liposucon ameliyatı uygun hastaya yapıldığında ve sonrasında hasta belirli kurallara uyduğunda izsiz, sağlıklı ve ideal vücuda ulaşmak çok kolaydır. Bunun için bölgesel yağlanmadan şikayetçi olan kişiler mutlaka konusunda uzman profesyonellerden yardım istemelilerdir.