Dolgu Uygulamaları

Dolgu Uygulamaları

Kozmetik endüstrinin en çok kullanılan malzemelerinden biri olan dolgu enjeksiyonları, yüzdeki ince çizgilerin ve kırışıklıkların giderilmesinde kullanılmaktadır. Bu uygulamanın, yaşlanmaya bağlı olarak gelişen, yüzdeki çizgilerin ve sarkmaların giderilmesinde önemli bir katkısı vardır.

DOLGU UYGULAMASI NEDİR?

Hyalüronik asit bazlı bir dolgu olan bu enjeksiyon, gerek çevresel gerekse genetik nedenlerden dolayı, oluşan kırışıklıkların doldurulmasıyla yüzün yeniden şekillendirilmesidir. Daha dolgun dudaklar, daha dolgun elmacık kemikleri ve daha dolgun yanaklarla, daha çekici görünmek için, dolgu uygulamalarından faydalanılabilmektedir.

Dolgu uygulaması yüzü yeniden şekillendirmek adına kalıcılığı 4 ila 6 ay arasında olan sonucunun hemen görülebileceği bir yöntemdir. Sadece 15-20 dakika süren bir işlemdir. Artık günümüzde insanlar öğlen paydosunda bile bu uygulamayı yaptırabilmektedir. Basit bir yöntem olduğundan dolayı iyileşme sürecinin olmaması, insanların uygulama sonrasında sosyal yaşamlarına geri dönebilmelerini sağlamaktadır.

DOLGU NERELERDE KULLANILIR?

Burundan dudak kenarlarına doğru uzanan çizgilerde

Dudak kenarlarından aşağıya inen çizgilerde

Derin sivilce ve yara izlerinde

Alın çizgilerinde

Yüz sarkmasında

Kaşa şekil vermede

Burun kaldırmada

Dudak dolgunlaşmada

Dudak üstündeki ince çizgilerde

Gözaltındaki çöküklükleri doldurmada

Elmacık ve yanak belirginleştirmesinde

Yüze kaybolan hacmi geri kazandırmada kullanılmaktadır.

UYGULAMA SONRASINDA HERHANGİ BİR YAN ETKİ OLUR MU?

Uygulama yapılan bölgede hafif bir şişlik veya kızarıklık meydana gelse de 1-2 günde geçmektedir. Ancak dolgu maddesinin içindeki bileşenlere karşı alerjik bir reaksiyon gelişebilmektedir. Bunun dışında herhangi bir yan etkisi yoktur.

DOLGU SONRASINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Dolgu yapıldıktan sonra ilk iki gün ağır spor yapılamaz. Yüzükoyun yerine sırt üstü yatmak daha faydalıdır. Çok sıcak banyodan kaçınılarak, uygulanan bölgeye masajlar yapılmalıdır. Ayrıca uygulamadan sonra buz koymakta faydalıdır.

Dolgu uygulamaları mimik hareketlerinin sık tekrarlanması sonucunda ciltte oluşan kırışıklıkların, çökmelerin, çizgilerin ve sarkmaların doldurulmasına yardımcı olur.  Estetik uzmanları tarafından yapılması gereken dolgu yöntemi 3 ile 7 gün arasında etkisini göstermektedir. Dolgu yapıldıktan 4 ile 6 ay arasında kullanılabilmektedir. Güneş ve yaşlanmaya bağlı olarak yıpranan yüzde, hacim ve sarkmalar meydana gelir. Bunun sonucunda da yüzümüzde çukurlar, derin çizgiler ve izler oluşabilmektedir. Yapılan dolguyla bu çizgileri doldurarak yüzün kaybolmuş olan hacminin yerine konması sağlanmaktadır. Dokuların yeniden canlanmasını ve derinin parlamasını arttırır.